Prawdziwy ból w szyi?

Praca biurowa ma swoje wady i zalety. Tak jest w przypadku każdej pracy na świecie. Choć może Ci się wydawać, że siedzenie przy biurku nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu, to w rzeczywistości zupełnie nie rozumiesz, o co chodzi.

Praca biurowa jest pełna pułapek zdrowotnych!

Tak, codzienne siedzenie przy krzesłach biurowych, ergonomicznych lub nie, może powodować szereg różnych problemów mięśniowo-szkieletowych, a także narażać Cię na ryzyko wystąpienia problemów związanych z siedzącym trybem życia. Należą do nich m.in. wyższe ryzyko chorób serca, zawału, udaru, otyłości, cukrzycy... Czy możemy kontynuować?

Dobra, celem tego artykułu nie jest straszenie, ale zwrócenie uwagi na jeden szczególny aspekt. Ten punkt, jeśli potraktować go poważnie i odpowiednio wysłuchać, może zaoszczędzić Ci wiele bólu i dyskomfortu.

Zastanów się, jak kończysz dzień pracy - czy wracasz do domu z bólem? Jeśli tak, to gdzie najczęściej są one zlokalizowane?

Czy przypadkiem nie w szyi?

Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Chiropraktyków większość ludzi w pewnym momencie swojego życia będzie odczuwać ból szyi. Trudno się temu dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę obciążenie, jakiemu poddajemy nasze szyje w dzisiejszych czasach! Najczęstszy rodzaj bólu szyi nazywany jest "prostym bólem szyi" lub "mechanicznym bólem szyi". To może wydawać się dość łatwe do leczenia, ale w tym czasie jest dość bolesne!

Ten rodzaj bólu szyi nie jest związany ze szczególnie poważnymi schorzeniami, np. w okolicy nie występuje żadna patologia, która wymagałaby dodatkowych badań, a jest po prostu wynikiem nadwyrężenia mięśni, stawów lub więzadeł, często spowodowanego nieprawidłową postawą podczas siedzenia lub snu.

Pomimo powszechności występowania bólu szyi, może on powodować poważny dyskomfort w ciągu dnia, zakłócać sen, powodować bóle głowy, a w zasadzie utrudniać wykonywanie pracy. Czy kiedykolwiek próbowałeś pracować, gdy dokucza Ci dokuczliwy ból szyi? To nie takie proste!

Jak już pewnie zdążyłeś się zorientować, w tym artykule będziemy mówić o bólu szyi. Zamierzamy omówić, dlaczego ból szyi jest tak dużym problemem w dzisiejszym świecie, co możemy z tym zrobić, ćwiczenia, które można wykorzystać, aby złagodzić ból, postawa, którą powinieneś stosować i jak zapewnić, że dzień pracy jest mniej dotknięty przez ten dość duży ból szyi. Oczywiście, musimy również wiedzieć, co powinniśmy, a czego nie powinniśmy robić, aby uniknąć bólu szyi w pierwszej kolejności.

Dlaczego ból szyi jest tak powszechny?

Kiedy siedzisz przy biurku przez długi okres czasu, nawet do 7 lub 8 godzin dziennie, ważne jest, abyś wiedział, jak siedzieć prawidłowo, aby uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń ciała. Długotrwałe siedzenie nie jest zdrowe, dlatego zaleca się wstawanie i poruszanie się. Oczywiście wszyscy o tym wiemy, ale skoro tak, to dlaczego ból szyi jest nadal tak powszechny?

Dlaczego? Technologia.

Tak, technologia to wspaniała rzecz, ale może również powodować spustoszenie w naszym organizmie.

Czy słyszałeś o "tech neck"? Jeśli nie, to może o iHunch? iPain? Jeśli nie słyszałeś o żadnym z tych terminów, to najprawdopodobniej rzeczywiście cierpisz na ból szyi i nie masz pojęcia, dlaczego.

Wszystkie te terminy oznaczają ból szyi spowodowany spędzaniem zbyt dużej ilości czasu w pozycji pochylonej nad urządzeniami mobilnymi lub laptopami. Większość z nas spędza do 4 godzin dziennie, patrząc w telefon, przeglądając portale społecznościowe, wysyłając SMS-y lub grając w gry, i nie siedzimy przy tym prawidłowo!

Ciągle słyszymy, że powinniśmy siedzieć przy biurku w prawidłowy sposób, nie pochylać się i korzystać z ergonomicznych mebli biurowych. Wszystko to bardzo dobrze, ale ilu z Was robi to, gdy korzysta z urządzeń mobilnych?

Prawdopodobnie nikt!

Komputery stacjonarne ułatwiają prawidłowe siedzenie na wiele sposobów, ale urządzenia przenośne, a nawet laptopy, sprawiają, że bardzo łatwo jest się pochylić lub pochylić. Laptopy mogą być przyczyną bólu szyi, ponieważ nie są zaprojektowane tak, aby znajdować się na wysokości oczu, jak monitor komputera stacjonarnego. Owszem, można korzystać z podwyższenia, ale niewiele osób to robi. Oznacza to, że stale siedzisz z głową skierowaną w dół w kierunku ekranu laptopa. W ciągu dnia jest to duży nacisk na szyję; nic dziwnego, że odczuwasz ból!

Telefony komórkowe można trzymać w ręku pod dowolnym kątem, a wybór odpowiedniego jest trudny, jeśli nie ma się pojęcia, że to właśnie on jest przyczyną problemów. Wniosek jest taki, że nie łączymy telefonów komórkowych z bólem, tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłych komputerów, więc nie myślimy o tym i działamy tak, jak zawsze.

Nieco później porozmawiamy o mechanice bólu szyi, czyli o tym, co dzieje się wewnątrz szyi, gdy patrzysz w dół na te urządzenia. Omówimy także objawy tech neck/iHunch, jakkolwiek to nazwiemy, aby można było stwierdzić, czy cierpimy na tę przypadłość. Jeśli tak, nie rozpaczaj; jesteś w dobrym towarzystwie, ponieważ większość ludzi ma tę przypadłość! Jeśli jednak tak jest, ważne jest, abyś zidentyfikował ten fakt i starał się zminimalizować jego skutki w jak największym stopniu.

Zanim przejdziemy dalej, obejrzyjcie ten interesujący film, aby zapoznać się z tech neck i związanymi z nim problemami.

Zalety i wady technokracji

Jak widać na filmie, tech neck to uraz szyi, który jest spowodowany pochyleniem głowy do przodu. Jest to szkodliwe, ponieważ nie jest zgodne z naturalnym środkiem ciężkości ciała, tzn. nie ma wyrównania. Gdy jakakolwiek część ciała nie jest ustawiona w linii prostej, wywiera nacisk na otaczające ją obszary, zmuszając je do cięższej pracy, aby to skompensować. W przypadku technokracji karku powoduje to bóle karku, głowy i promieniowanie do ramion i pleców.

Mówiąc wprost, tego typu bóle nie sprawiają, że dzień pracy jest przyjemny, niezależnie od tego, czy masz wygodne, luksusowe meble biurowe, czy nie!

Gdy głowa nie znajduje się w jednej linii ze środkiem ciężkości ciała, kręgosłup szyjny jest zmuszony do cięższej pracy, co powoduje większe obciążenie tego obszaru. Kręgosłup szyjny to termin medyczny określający szyję, część kręgosłupa, która biegnie od kręgosłupa w górę. Kręgosłup szyjny zawiera siedem różnych kręgów i każdy z nich może w dowolnym momencie ulec nadwyrężeniu. Często słyszy się skróconą nazwę kręgosłupa szyjnego, ale w zasadzie oznacza ona szyję, jako część całej struktury kręgosłupa.

Oczywiście główną funkcją szyi jest podtrzymywanie głowy i łączenie jej z pozostałymi częściami kręgosłupa. Nerwy biegną w górę i w dół, przesyłając ważne informacje z mózgu do reszty ciała. Powodem, dla którego szyja zaczyna odczuwać ból, gdy nie jest w odpowiednim ułożeniu, jest nie tylko zwichnięcie kręgów, ale także ciężar, który podtrzymuje. Chociaż głowa każdego człowieka ma nieco inny rozmiar, średnia waga głowy dorosłego człowieka wynosi około 10-13 funtów. Jest to dość duży ciężar, gdy nie jest ona ułożona w jednej linii i w tej sytuacji czuje się, że jest cięższa. Im bardziej pochylasz się do przodu, tym ciężej Twoja szyja musi pracować, aby ją podtrzymać i utrzymać; pomyśl o tym, że jeśli pochylisz się za bardzo do przodu - Twoja głowa spadnie za bardzo w dół, ponieważ szyja nie będzie w stanie jej utrzymać!

Najlepsze meble biurowe są ergonomiczne, ale to nic nie znaczy, jeśli nie wypełniasz swojej części umowy, czyli nie siedzisz prawidłowo. Ponadto, gdy jesteś poza biurem, możesz korzystać z telefonu i schylać się nad nim, powodując ból szyi, nawet nie zdając sobie z tego sprawy!

Objawy techno-kręgosłupa

Wiemy, co to jest tech neck i wiemy, dlaczego tak się dzieje, ale jak rozpoznać, czy dotyczy to właśnie Ciebie?

Pierwszym objawem tech neck, a właściwie każdego innego problemu z szyją, jest oczywiście dyskomfort w tym obszarze. Czy pod koniec dnia pracy odczuwasz bóle szyi i ramion, niezależnie od tego, czy siedziałeś przy stole konferencyjnym, czy przy zwykłym biurku? Czy po powrocie do domu, siedząc na kanapie i przeglądając Facebooka w telefonie, odczuwasz ból karku? Czy odczuwasz ciągnięcie w ramionach?

Są to objawy nadwyrężenia odcinka szyjnego kręgosłupa, które prawdopodobnie wynikają z nieprawidłowego siedzenia podczas korzystania z dostępnej technologii.

Główne objawy tech neck to:

 • Ból w poprzek ramion i w górę szyi, aż do tyłu głowy
 • Uczucie napięcia, prawie jak przy naciąganiu mięśni
 • Zawroty głowy
 • Regularne bóle głowy
 • Uczucie mrowienia w tym obszarze.

Należy zaznaczyć, że jeśli doświadczasz przewlekłych bólów i zawrotów głowy bez bólu szyi, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Ta rada jest aktualna, jeśli niepokoi Cię ból lub objawy, których doświadczasz. Nigdy nie zaszkodzi się przebadać - lepiej być bezpiecznym niż żałować!

Nieleczony "tech neck" może prowadzić do przewlekłego bólu, ucisku nerwów, przepukliny krążków międzykręgowych w kręgosłupie szyjnym, przewlekłych bólów głowy lub migren związanych z nieprawidłową postawą, skrzywieniami kręgosłupa i ogólnym zmęczeniem pod koniec każdego dnia pracy.

Sama nazwa "tech neck" może brzmieć humorystycznie, ale nie ma nic zabawnego w codziennym odczuwaniu bólu, zwłaszcza gdy można temu tak łatwo zaradzić. Przezwyciężenie problemu "tech neck" polega na reedukacji postawy ciała. Na początku może nie być to drugą naturą, ale im więcej będziesz ćwiczyć prawidłową postawę, tym łatwiej będzie Ci to przychodziło i w końcu stanie się Twoją drugą naturą.

Znaczenie prawidłowej postawy ciała

Wspomnieliśmy o postawie kilka razy i wiemy, że tech neck zasadniczo sprowadza się do tego, że nie siedzisz lub nie stoisz prawidłowo. Jest to postawa, czyli sposób, w jaki się trzymasz.

Gdy po raz pierwszy zaczynasz ją praktykować, właściwa postawa często wydaje się czymś obcym. Powód jest dość smutny - wszyscy tak bardzo przyzwyczailiśmy się do niewłaściwego siedzenia i stania, do pochylania się i obracania, że zapomnieliśmy, jak to jest "normalnie"! Może być też tak, że nigdy nie mieliśmy prawidłowej postawy, ponieważ od dziecka zawsze się pochylaliśmy.

Dobra postawa oznacza, że stoisz nieco wyżej, wyglądasz szczuplej (świetny efekt uboczny), rzadziej cierpisz na bóle mięśniowo-szkieletowe, zmniejszają się bóle głowy związane z postawą (pod warunkiem, że były spowodowane problemami z postawą) i dajesz swojemu organizmowi większe szanse na efektywne pompowanie krwi i składników odżywczych, ponieważ nie uciskasz pewnych jej ilości, pochylając się lub garbiąc. Tak, postawa może mieć wpływ na wszystkie te obszary, a nawet więcej.

Dobra postawa zaczyna się od rdzenia, który znajduje się w śródpiersiu i jest związany z siłą. Im silniejszy rdzeń, tym łatwiej osiągnąć prawidłową postawę. Ponadto, jeśli masz silny rdzeń, jesteś zdrowszy i ogólnie silniejszy. Zaangażowanie rdzenia oznacza mniejszy ból pleców, zwłaszcza dolnej ich części, który jest zmorą wielu pracowników biurowych. Rdzeń można ćwiczyć, uprawiając jogę, pilates, ćwicząc na siłowni lub wykonując proste ćwiczenia siłowe ukierunkowane na ten obszar, takie jak deska. Większość z tych ćwiczeń jest dość łatwa do wykonania i można je wykonywać w domu, bez specjalnego sprzętu.

Oczywiście nie musisz koniecznie uczyć się różnych ćwiczeń, aby zachować dobrą postawę, ale musisz wiedzieć, jak wygląda dobra postawa.

Zapoznaj się z infografiką, która przedstawia prawidłową postawę podczas siedzenia i stania, aby zmniejszyć ból dolnej części pleców i szyi.

Źródło: https://visual.ly/community/infographic/health/practicing-proper-posture

Ćwiczenia pomagające na ból szyi

Dbałość o zachowanie prawidłowej postawy przez cały czas i praca nad wzmocnieniem rdzenia pomoże zmniejszyć ogólny ból, zarówno pleców, jak i szyi, ale najpierw musisz wyeliminować złe nawyki, których się nauczyłeś, dotyczące sposobu trzymania telefonu i tabletu oraz siedzenia przy komputerze. Jest to najważniejsza rzecz, jaką powinieneś zrobić. Na szczęście wkrótce przedstawimy wyczerpującą listę rzeczy, których nie należy robić, i tych, które należy robić.

Zanim jednak do tego dojdziemy, jakie ćwiczenia można wykonywać przy biurku, aby zmniejszyć ból szyi i złagodzić nieco nacisk, który mógł się pojawić?

Wypróbuj te proste ćwiczenia, aby być bardziej aktywnym w środowisku biurowym i pomóc w rozciągnięciu szyi:

 • Odchylanie głowy do tyłu i do przodu - Usiądź prosto, zachowując prawidłową postawę, i powoli odchyl głowę do przodu, tak aby podbródek dotykał klatki piersiowej, przytrzymaj ją przez kilka sekund, a następnie wróć na środek. Następnie powoli powtórz tę czynność, ale do tyłu, tak abyś patrzył prosto w sufit. Wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
 • Opuszczanie głowy z boku na bok - To ćwiczenie jest podobne do poprzedniego, ale zamiast chodzić tam i z powrotem, będziesz poruszać się z boku na bok. Ponownie usiądź prosto i oddychaj normalnie. Powoli przechylaj głowę w lewo, cały czas utrzymując wzrok na poziomie i uważając, aby nie rozciągnąć się zbytnio. Nie powinieneś odczuwać bólu, a jedynie lekkie rozciągnięcie po jednej stronie. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie powoli wróć do pozycji środkowej. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę, wykonując powolne i równomierne ruchy. Powtórz to ćwiczenie 10 razy.
 • Wzruszanieramionami - Każdy wie, jak wzruszyć ramionami, ale zazwyczaj robi się to bardzo szybko i w sposób niekontrolowany. To ćwiczenie wykorzystuje ten ruch, ale zapewnia kontrolę, aby uniknąć kontuzji. Ponownie usiądź w prawidłowej postawie i powoli wzruszaj ramionami do góry, tak by prawie dotykały uszu. Przytrzymaj przez kilka sekund, a następnie wróć do normalnej pozycji, lekko naciskając w dół podczas powrotu. Powtórz 10 razy.
 • Wałki na barkach - wałkowanie ramion pod koniec długiego dnia pracy to świetne uczucie! Ćwiczenie to jest idealne do rozluźnienia napiętych mięśni, ale także rozciąga szyję i pomaga na ewentualne bóle. Usiądź prawidłowo, a następnie podnieś ramiona do góry, cofnij je i obróć dookoła, a następnie wróć na środek. Powtórz 10 razy.
 • Rozciąganienadgarstków - Możesz się zastanawiać, w jaki sposób rozciąganie nadgarstków może pomóc szyi, ale pamiętaj, że wszystko jest ze sobą połączone. Aby wykonać to ćwiczenie, wyprostuj lewą rękę i prawą ręką pociągnij opuszki palców w dół. Utrzymaj napięcie przez kilka sekund i poczuj, jak rozciąga się ono w górę ramienia, w kierunku szyi. Rozluźnij je, a następnie rozciągnij w drugą stronę, wyciągając opuszki palców do góry. Powtórz 10 razy, a następnie zmień rękę, powtarzając tę samą stronę przez kolejne 10 razy.

W sumie wykonanie tych ćwiczeń w sekwencji nie powinno zająć Ci więcej niż 10 minut, a jeśli chcesz ćwiczyć w grupie, możesz je wykonywać z kolegami! Poświęcając czas na te ćwiczenia, w połączeniu z prawidłową postawą i upewnieniem się, że prawidłowo trzymasz urządzenia przenośne (więcej na ten temat wkrótce), powinieneś być w stanie drastycznie zmniejszyć częstotliwość występowania bólu szyi, jeśli nie całkowicie go wyeliminować.

Co należy robić, a czego nie należy robić

Większość przypadków tech neck, lub jakiegokolwiek innego rodzaju bólu szyi, wynika ze złych nawyków. Na przykład, czy odbierasz telefon i trzymasz go między uchem a szyją, wracając do zadania, które wykonywałeś, zanim zadzwonił? To duży błąd! W ten sposób napinasz mięśnie, które nie powinny być napięte, a przy okazji prawdopodobnie przyprawiasz się o ból głowy.

Co robić, a czego nie robić, to korygowanie błędów i złych nawyków, ale nie można ich korygować, jeśli nie ma się pojęcia, co się robi źle, ani czym te złe nawyki zastąpić!

Z łatwością wypełnimy te luki.

Ból szyi/technologia szyi DO

 • Dzwoń raczej niż pisz - Większość z nas woli napisać do kogoś SMS-a niż zadzwonić. Z pewnością szybciej uzyskasz odpowiedź na to, co chcesz wiedzieć, jeśli zadzwonisz? Mimo to wysyłanie SMS-ów wydaje się być obecnie sposobem na życie, ale jest to jedna z głównych przyczyn powstawania tech neck. Im więcej piszemy SMS-ów, tym bardziej spoglądamy w dół, więc nie bez powodu warto podnieść słuchawkę telefonu i porozmawiać z kimś częściej niż wysyłać wiadomości. Wręcz przeciwnie, jest to o wiele bardziej produktywne!
 • Ograniczanie korzystania z urządzeń elektronicznych w miarę możliwości - Całkowite wyeliminowanie urządzeń elektronicznych z dnia pracy nie jest możliwe, ale jeśli to możliwe, powinieneś spróbować ograniczyć czas spędzany przy telefonie, tablecie czy laptopie. Wstawaj, spaceruj, rób regularne przerwy między kolejnymi ekranami, a kiedy jesteś w domu, staraj się nie siedzieć z telefonem w ręku przez cały czas. Nie jest to dobre ze względów towarzyskich i nie jest też dobre dla Twojej szyi!
 • Dbaj o prawidłowąpostawę - Wcześniej szczegółowo omówiliśmy kwestię prawidłowej postawy i jest to jeden z największych problemów, jeśli chodzi o unikanie bólu szyi w pracy i ogólnie w życiu. Pracuj nad wzmocnieniem swojego rdzenia, a łatwiej będzie Ci utrzymać dobrą postawę, a im więcej będziesz ćwiczyć, tym łatwiej będzie Ci to przychodziło. Wkrótce stare, garbate postawy odejdą w niepamięć, a prawidłowe siedzenie i stanie stanie będzie drugą naturą.
 • Rozciągaj się co jakiś czas - ćwiczenia na ból szyi, o których wspomnieliśmy wcześniej, są fantastycznym sposobem na okresowe rozciągnięcie szyi, barków, pleców i ramion, a można je wykonać przy biurku w krótkim czasie. Ponadto należy wstać z łóżka, przejść się, rozprostować nogi i zrobić oczom przerwę od ciągłego patrzenia na ekran; jeśli to możliwe, należy to robić co 30 minut. Wszystko to jest korzystne dla Twojego zdrowia i koncentracji w pracy.
 • Trzymanie urządzeń mobilnych na poziomie oczu - Gdy korzystasz z telefonu lub tabletu, trzymaj je na wysokości oczu, a wzrok kieruj tylko w dół. Jeśli korzystasz z laptopa, użyj podstawki, aby podnieść laptop na wysokość oczu i uniknąć tego dużego rozciągnięcia z tyłu szyi, gdy patrzysz w dół na ekran i klawiaturę laptopa. Laptopy są obecnie o wiele bardziej przenośne i przydatne w biznesie, ale wcale nie są korzystne dla szyi.
 • Rozważ biurko z regulacją wysokości - siedzenie i stanie w ciągu dnia pracy przynosi wiele korzyści, a także zmniejsza ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej przy biurkach biurowych itp. Oczywiście, aby zapewnić prawidłową postawę podczas pracy, konieczne jest zastosowanie podstawki pod laptopa, a postawa ciała również ma znaczenie; przy biurku stojącym nigdy się nie garbisz!

Ból szyi/technologiczne przeciwwskazania dotyczące szyi

 • Trzymanie telefonu w szyi - To ogromny błąd, ale od czasu do czasu wszyscy jesteśmy go winni! Niezależnie od tego, czy korzystamy z telefonu komórkowego czy stacjonarnego, trzymanie telefonu w szyi i rozmawianie z nim, podczas gdy pracujemy nad czymś innym, jest ogromnym obciążeniem dla szyi i z pewnością spowoduje ból, zwłaszcza jeśli robimy to regularnie. Jeżeli regularnie musisz odbierać telefony, poproś przełożonego o specjalny sprzęt biurowy, taki jak zestaw słuchawkowy, który pozwoli Ci kontynuować pracę bez narażania szyi na ból.
 • Zginanie szyi, aby patrzeć w dół - Wspomnieliśmy, że telefon lub stół należy trzymać na wysokości oczu, ale jeśli nie jest to możliwe, należy patrzeć w dół, nie zginając szyi. Oczywiście o wiele lepiej jest podnieść przedmiot, na który patrzymy, na wysokość oczu, dlatego należy to robić zawsze, gdy jest to możliwe, i unikać zginania szyi do przodu, aby coś zobaczyć lub przeczytać.
 • Stres - nie tylko technologia jest przyczyną bólu szyi, ale także stres. Kiedy jesteśmy zestresowani lub czujemy się pod presją, mamy tendencję do utrzymywania napięcia w szyi i ramionach, nie zdając sobie sprawy z tego, że się usztywniamy. Pomoże w tym regularne rozciąganie, zwłaszcza rolowanie szyi i ramion, o którym wspominaliśmy wcześniej, a także robienie regularnych przerw. Ponadto należy dotrzeć do źródła stresu i zrobić wszystko, aby je zredukować. Przede wszystkim staraj się zachować równowagę między domem i pracą a życiem prywatnym.
 • Siedzenie z monitorem po jednej stronie - Wkrótce porozmawiamy o tym, jak ustawić stanowisko pracy, aby uniknąć bólu szyi, a jedną z rzeczy, których powinieneś unikać, jest siedzenie w nieprawidłowej pozycji. Na przykład, gdy monitor znajduje się nieco z boku, a Ty siedzisz na luksusowym krześle biurowym skierowanym do przodu, musisz się przekręcić, aby zobaczyć ekran lub dosięgnąć klawiatury. Taki brak ułożenia w jednej linii spowoduje obciążenie szyi i pleców, co może prowadzić do bólu. Aby uniknąć tego problemu, należy trzymać wszystko prosto i w jednej linii.

Jak zorganizować środowisko pracy, aby ograniczyć ból szyi

Inną ważną przyczyną bólu szyi, poza technologią i stresem, jest niewłaściwe ustawienie stanowiska pracy. Wspomnieliśmy już o ustawieniu monitora nieco poza środkiem i jego wpływie na kark i plecy, dlatego należy sprawdzić, czy wszystko w środowisku pracy, niezależnie od tego, czy jest to biurko modułowe, czy ogromne drewniane biurko, zostało ustawione z myślą o zdrowiu i wygodzie.

Jeśli to możliwe, zawsze warto wybrać ergonomiczne siedzenia. Oznacza to, że krzesło przy stanowisku pracy jest dostosowane do konkretnych potrzeb, a nie jest wyborem ogólnym. Dzięki temu można regulować wysokość, nachylenie i podparcie lędźwiowe krzesła. Jest to korzystne nie tylko dla pleców, ale także dla szyi. Siedząc na ergonomicznym krześle w pozycji w pełni podpartej, zachęcamy do prawidłowego siedzenia.

Nieprawidłowo ustawione biurko z pewnością może być przyczyną bólu szyi. Jeżeli biurko jest częścią nowoczesnego zestawu mebli biurowych, prawdopodobnie ma standardowy rozmiar i wysokość. Powinno to umożliwiać siedzenie i pisanie na klawiaturze bez konieczności sięgania w górę lub w dół. Biurka z regulowaną wysokością są idealne dla osób szczególnie wysokich lub niskich, ponieważ można je dostosować do indywidualnych potrzeb.

Jeżeli posiadasz standardowe biurko, a jego wysokość jest nienaturalna, np. nie możesz naturalnie pisać na klawiaturze bez sięgania zbyt daleko w którąkolwiek stronę, rozważ zmianę biurka lub zakup podstawki pod klawiaturę, która podniesie klawiaturę. Warto również rozważyć podwyższenia dla laptopów, aby nie patrzeć w dół podczas pisania.

Zbyt wysokie lub zbyt niskie biurko zmusza do siedzenia w nienaturalnej pozycji i kompensowania tego poprzez podnoszenie się lub pochylanie. Powoduje to nacisk na kark i ramiona, a także może uciskać podstawę szyi, powodując uciskowy ból głowy. Wielofunkcyjne meble biurowe to dobry wybór w przypadku korzystania z systemu hot desking lub innego rodzaju systemu siedzeń, ponieważ można je łatwo przemieszczać, dzięki czemu nikt nie musi siedzieć niewygodnie w dowolnym miejscu.

Oprócz wysokości krzesła i biurka należy również pamiętać o ich ustawieniu. Upewnij się, że wszystko, co związane z komputerem, znajduje się na wprost Ciebie, a Ty nie przekręcasz się, aby zobaczyć ekran, lub nie przekręcasz się, aby pisać na klawiaturze. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni roboczej, rozważ biurko zakrzywione, które pozwoli Ci przesunąć krzesło tak, aby siedziało na zakręcie podczas pracy przy komputerze, zachowując prawidłową pozycję, a następnie przesunąć prostą część biurka do zadań niezwiązanych z komputerem. Tego typu biurka stanowią jedną z najbardziej elastycznych opcji podczas zakupów mebli dla firm i mogą być również wykorzystywane jako biurka recepcyjne.

Jeżeli spędzasz czas w sali konferencyjnej, siedząc przy nowoczesnych stołach konferencyjnych, zwróć uwagę na to, jak siedzisz, ale także upewnij się, że nie przekręcasz się, aby zobaczyć ekran lub usłyszeć mówcę. Przesuwaj krzesła w sali konferencyjnej w kierunku, w którym musisz patrzeć, a nie skręcać szyję z boku na bok. Jeżeli jesteś odpowiedzialny za ustawienie stołu konferencyjnego, zastanów się, gdzie będzie znajdował się główny punkt ciężkości i skieruj wszystkie elementy wyposażenia biura w tym kierunku.

Oczywiście firmy muszą dbać nie tylko o zdrowie swoich pracowników, ale także gości. W obszarze recepcji zadbaj o to, aby sofy recepcyjne były zwrócone w stronę ekranów telewizyjnych, dzięki czemu odwiedzający nie będą się przekręcać, aby zobaczyć, co się dzieje. Pamiętaj, że jest to obszar, w którym należy zrobić pozytywne pierwsze wrażenie, a pozostawienie gości z bólem karku nie jest dobrym wrażeniem!

Wnioski

W tym momencie powinieneś już wiedzieć, co należy, a czego nie należy robić w przypadku bólu szyi. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, więc upewnij się, że wiesz, co to jest dobra postawa, ćwicz ją i utrzymuj! Unikaj też patrzenia w dół na telefon lub laptopa i wybieraj dobrej jakości meble, aby stworzyć wygodne i przyjazne środowisko pracy.

Biurka do pracy zespołowej można z łatwością ustawić tak, aby uwzględniały prawidłową postawę ciała, np. wykorzystując wysokie stołki. Doskonałym pomysłem jest również zapewnienie dużej ilości miejsca do pracy, gdzie pracownicy mogą się poruszać, rozciągać i prowadzić burzę mózgów. To wszystko przyczynia się do zmniejszenia bólu szyi i pleców, a ogólnie rzecz biorąc, zapewnia szczęśliwszych i zdrowszych pracowników.

Świadomość wpływu technologii, postawy ciała i sposobu życia może pomóc w zmniejszeniu liczby przypadków bólu szyi. Może się to wydawać banalne, ale ból szyi nie jest powodem do żartów, a kiedy staje się on przewlekły, z pewnością nie jest powodem do śmiechu.

Dziękujemy za przeczytanie!

Inni użytkownicy czytali również